Kdo by ji neznal? Přepadne nás třeba po dobrém obědě anebo se projeví spolu se stresovou situací. Přijde neočekávaně a o to intenzivněji na ni musíme myslet. Chuť na sladké! Ale jak ji zahnat, pokud jste v ketogenní dietě anebo nechcete přijímat cukry navíc?
Říká se, že pokud dodržujete vyváženou stravu, pauzy mezi jídly nejsou velké, máte dostatečné množství spánku a netrpíte depresí, chuť na sladké by vůbec přijít neměla. Praxe je ovšem jiná. Chuť na sladké přichází často nárazově a nečekaně. Způsobuje ji totiž nízká hladina cukru v krvi.
- Vydržte!
Často pomůže jen chuť na sladké prostě přečkat. Nápomocná vám může být např. žvýkačka. Věřte, že chuť na sladké se již po pár minutách sníží na minimum. Dalším vhodným tipem je změnit vykonávanou činnost a na chuť zapomenout. Příkladem může být pohyb. Při jakékoli sportovní aktivitě zaměstnáme mozek i ruce a není prostor na myšlenky na cukr. Navíc se při pohybu vyplavují endorfiny (hormony štěstí), které můžou cukr nahradit. Ne vždy to ale jde a ne vždy se to daří.
- Doplňte tekutiny
Další vhodnou metodou je doplnit tekutiny. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nejvhodnější je uvařit si čaj a pít ho ještě vlažný. Někomu zase pomáhá malé espreso s mlékem či smetanou.
- Přelstěte ji tukem
Pokud vás „honí mlsná“ není špatné šáhnout po zdravém tuku. Na mysli máme např. tučnější sýry, nebo třeba mascarpone či domácí šlehačka, kterou můžete doplnit například ořechy.
- Vsaďte na ovoce, zeleninu či oříšky
Výborná věc je také ovoce či zelenina s nízkým glykemickým indexem (rychlost, za jak dlouho se vstřebá glukóza z potraviny do krve). Příkladem může být bobulovité ovoce (jahody, borůvky, maliny), broskve, jablka anebo okurka, rajče či paprika. Další potravinou s nízkým glykemickým indexem jsou ořechy. Avšak zde opatrně s výběrem, protože některé druhy (např. kešu či pistácie) obsahují vyšší množství sacharidů.
- Kvalitní čokoláda
Dalším pomocníkem je čokoláda. Avšak i zde pozor na výběr. Snažte si najít čokoládu, s co největším obsahem kakaa, ideálně 70% a více. Jeden čtvereček kvalitní čokolády a chuť na sladké je ta tam.
- Dejte tělu bílkoviny
Protože i takto si tělo může vyžádat přísun bílkovin. Zkuste kousek kvalitní šunky či kuřecí steak. A pokud nemáte nic takového po ruce, vhodnou alternativou je např. sušené maso.
Pozor na zbytečné chyby!
A co naopak rozhodně chuti na sladké nepomáhá? Umělá sladidla. Ano, je možné, že uvažujete o hřešení bez výčitek, a tak se místo cukrem nadopujete dia-oplatkou s minimem kalorií a s obsahem sladidel. Chyba lávky. Umělá sladidla často chuť na sladké ještě podpoří. Proto, když už neumíte chuť žádným způsobem zahnat, raději sáhněte po zdravější a přírodnější variantě sacharidů – medu nebo tolik populární stévii.
Všeho s mírou a chutě na sladké časem samy vymizí
Hlavním pravidlem je ale nepodlehnout chutím až příliš a dál se řídit svým jídelníčkem. Může se stát, že z jednoho čtverečku čokolády se stane celá tabulka nebo z kousku ovoce celá mísa. Chuť na sladké časem slábne, takže pokud ji několikrát překonáte, máte vyhráno. Je to jen o psychické stránce člověka. Věřte, že nakonec chutě úplně vymizí. Pokud dodržujete ketogenní nebo low-carb dietu, tělo si časem odvykne na cukr a vy začnete vnímat rozdíly ve sladkosti jídla. Jednoduše se sníží pocitový práh vnímání sladkosti a změní se chutě. Najednou vám oslazené kafe nebude chutnat.
Každopádně, každý z nás si musí najít svůj osvědčený recept na zahnání chutí. Někomu pomáhá káva, jinému třeba jahody se šlehačkou, dalšímu semínka, hrst ořechů či proteinová tyčinka.
A co vy? Jak zaháníte chuť na sladké vy?